MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA

Každoročne si 5. júna pripomíname Svetový deň životného prostredia, ktorý je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti environmentálnych myšlienok medzi ľuďmi.Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem". Zástupcovia 112 štátov na nej prerokovali prvú súhrnnú správu o stave životného prostredia a vyslovili potrebu riešiť problémy životného prostredia, ktoré presahujú hranice štátov a kontinentov .Tiež schválili Deklaráciu o životnom prostredí človeka. Na základe odporúčaní konferencie OSN 15. decembra 1972 schválila Environmentálny program OSN /UNEP/ a vyhlásila 5. jún za Svetový deň životného prostredia.

Medzi globálne problémy, o ktorých sa aj dnes najviac hovorí, patria

  • ochrana ozónovej vrstvy Zeme

  • znečisťovanie vodných tokov

  • znečisťovanie ovzdušia

  • skleníkový efekt

  • kyslé dažde

  • jadrové elektrárne a jadrová bezpečnosť

  • narastajúce množstvo odpadov

  • otázky biodiverzity

     V mnohých krajinách sa tento deň oslavuje prostredníctvom environmentálnych aktivít a recyklačných kampaní .

    Ochrana životného prostredia znamená starostlivosť o celý rad prírodných zdrojov – rastliny, živočíchy, vzduch, vodu i pôdu. Každý človek ročne vyprodukuje v priemere približne 150 kilogramov odpadu. Jeho triedením na jednotlivé zložky ako je papier, sklo či plasty, umožníme ich recykláciu na nové výrobky. Z roztriedeného papieru sa dá vyrobiť toaletný papier, zošity, a ďalšie kancelárske pomôcky, zo skla, ktoré sa opätovne roztaví sa vyrábajú fľaše a iné sklené výrobky. Z plastov sa po zlisovaní dá vyrobiť napríklad aj nábytok.

    Jedným z krokov, ktorý môže každý z nás v rámci ochrany životného prostredia urobiť je aktívna separácia odpadov, ktoré každodenne produkujeme. Čím viac odpadov sa nám podarí spoločným úsilím vyseparovať a následne zhodnotiť, tým menej ich skončí na skládke, alebo v spaľovni. Ten, kto separuje odpad, šetrí prírodné zdroje .Ten, kto separuje, je ohľaduplný

    k životnému prostrediu. Pomôž aj ty chrániť našu Zem.