DEŇ VODY

Svetový deň vody – 22. marec

 

"Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi."
                                   Leonardo da Vinci

 

Voda je  isto najrozšírenejšou látkou na Zemi. Možno to znie prehnane, keď sa povie, že voda je všade okolo nás, ale po hlbšom zamyslení každý zisti, že je to skutočne tak.

Je v ovzduší, či ako vlhkosť, vo forme oblakov, hmly,

je na zemskom povrchu aj pod povrchom,

v každom živom organizme, rastlinách.

Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života, hoci si to často ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a možno jej nevenujeme až takú veľkú pozornosť. Voda je najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu, je podstatnou zložkou biosféry a má popri pôde význam pre zabezpečenie výživy ľudstva. Je základnou zložkou biomasy,

hlavným prostriedkom pre transport živín,

pre ich prijímanie a vylučovanie,

podmienkou čistoty, hygieny a zdravia,

dôležitou priemyselnou surovinou,

predpokladom úspešnej poľnohospodárskej a lesnej výroby,

dôležitým energetickým, dopravným a rekreačným prostriedkom a tiež plní funkciu kultúrnu a estetickú pri skrášľovaní krajiny a životného prostredia. 

22. marec bol vyhlásený ako Deň vody v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na Konferencii v Rio de Janeiro. Svetový deň vody sa teda oslavuje počnúc rokom 1993 v súlade s odporučeniami Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji. Členské krajiny boli vyzvané, aby tento deň venovali konkrétnym aktivitám,  ktoré podporia informovanosť verejnosti o nenahraditeľnom význame vody - napríklad organizovaním konferencií, okrúhlych stolov, seminárov a výstav zameraných na ochranu tejto tekutiny a jej zdrojov .

K zvýrazneniu významu vody prostredníctvom vyhlásenia svetového dňa prišlo vo chvíli, keď vyvrcholilo znehodnocovanie viacerých vodných tokov. Voda ako neodmysliteľná súčasť života pokrýva 71% zemského povrchu a je najrozšírenejšou chemickou látkou na Zemi.

Množstvo vody v oceánoch, moriach, riekach, jazerách, močiaroch, ľadovcoch, podzemných zdrojoch, atmosfére, pôde, rastlinstve a živočíšstve (vrátane človeka) sa odhaduje na 1380 - 1500 miliónov km3. Život bez vody je nemysliteľný a existencia rastlinných a živočíšnych druhov v prírode závisí od dostupnosti meniacej sa kvality a meniacich sa vlastností v čase a priestore.

Dôležitý je význam morí a oceánov okrem ich využitia v lodiarskom priemysle aj v potravinovom reťazci. Morské produkty sa čoraz viacej objavujú medzi potravinami človeka. Preto znečistenie morí predovšetkým haváriami tankerov a odpadovými vodami môže narušiť ich ekosystém, a tým aj svetové potravinárstvo.

V súčasnosti trpia mnohé oblasti akútnym nedostatkom pitnej vody. Súvisí to s ekonomickou a hospodárskou situáciou  štátov.

Voda ako životodarná tekutina má teda pre človeka nesmierny význam. Bez vody si život človeka nevieme predstaviť. A preto by sa mal neustále klásť veľký doraz na jej prirodzenú ochranu a obnovu pre budúce generácie.