Slovenský jazyk,dejepis

 

Pod záštitou Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pre štrukturálne fondy EÚ aktivita Osobnosti nášho regiónu v rámci realizácie projektu Operačného programu Vzdelávanie - Premena tradičnej školy na modernú pod názvom Modernizácia vzdelávacieho procesu na ZŠ Trstená, sme absolvovali exkurzie:

 Dňa 6.6.2012 sme boli triedy 8.A a 8.B na školskej exkurzii, na Slanickom ostrove. Užili sme si veľa zábavy, dozvedeli sme sa rôzne zaujímavé informácie a videli miesta, ktoré väčšina z nás pred tým nepoznala, hoci sme všetci z Oravy.
Ráno sme vycestovali z Trstenej autobusom, ale počasie nám veľmi neprialo. Po nedlhej ceste sme dorazili do prístavu a nastúpili na loď. Loď vyzerala fajn, všetci chceli sedieť hore. Po čase sme však zistili, že to nebol veľmi dobrý nápad, bolo dosť sychravo. Loďou sme sa kúsok previezli a potom sme vyrazili na Slanický ostrov. Plavili sme sa okolo Vtáčieho ostrova, na ktorom sme videli čajky smejivé. Sú to veľmi zaujímavé vtáky. Vydávajú nepríjemný zvuk, ktorý pripomína škrekot a smiech zároveň. Hoci nám bolo trošku zima, ten výhľad za to stál.

Keď sme sa konečne vylodili na ostrove, hneď sme zamierili do Kostola, kde boli sochy a diela umelcov, ktorý tam žili. V kostole sme sa dozvedeli o nich viac, vďaka skvelej prednáške. Zarecitovali sme si aj pri soche Antona Bernoláka a urobili prehliadku po ostrove. Videli sme tam labute, ktoré sme kŕmili, cintorín a ďalšie diela. Po čase sme sa opäť nalodili  a išli naspäť k autobusu, ktorý nás odviezol do Námestova. Tam sme navštívili sochu P.O. Hviezdoslava, porozprávali sa o našom velikánovi, zarecitovali si.

Táto exkurzia nám priniesla mnoho nových vedomosti a skúseností.

Soňa Ferenčíková

 

Po prázdninách sme sa opäť v plnom nasadení rozhodli zdokonaľovať v poznávaní rôznych osobností nášho regiónu. Tentoraz za zaujímavými poznatkami a skúsenosťami o živote a diele nášho velikána Pavla Országha Hviezdoslava, ale aj nemenej vzácneho autora Martina Kukučína, sa rozbehli žiaci 7.C triedy a 6.A triedy. Však kto by si nechcel ozrejmiť svoje vedomosti o tomto vzácnom človeku, po ktorom nesie názov naša škola? A kto by sa nechcel nadýchnuť trochu histórie a pozrieť si, kde to len uzrela svetlo sveta poviedka Rysavá jalovica, ktorá bola stvárnená do filmovej podoby práve v našom meste Trstená?

A tak 27. septembra 2013 sme sa ráno plní chuti sme sa vybrali po trase Dolný Kubín - Jasenová. Navštívili sme Literárnu expozíciu P.O.Hviezdoslava, ktorá: „je súčasťou Literárneho múzea P.O. Hviezdoslava, ktoré bolo sprístupnené v deň 33. výročia Hviezdoslavovho pohrebu, 13. novembra 1954. Múzeum je najstarším literárnym múzeom na Slovensku. Sídli v historickej budove Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších realistických, lyricko-epických autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia – básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava (2.2. 1849 Vyšný Kubín – 8.11. 1921 Dolný Kubín). Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika. Je to jeho pracovňa, časť salónu, odevné súčiastky, dary k životným jubileám a množstvo predmetov osobnej potreby. Expozíciu dopĺňajú art protisy akad. maliarky Evy Trizuljakovej inšpirované Hviezdoslavovým lyrickým cyklom Krvavé sonety. Pred budovou sa nachádza monumentálne dielo akad. sochára Fraňa Štefunku, bronzová socha P.O. Hviezdoslava v nadživotnej veľkosti. Vedľa sochy sú štyri ležaté kvádre s reliéfnou výzdobou a textami zo štyroch oblastí Hviezdoslavovej tvorby.“ (https://www.oravskemuzeum.sk/index.php/oravske-muzeum/)

Po prehliadke naše kroky smerovali do Pamätného domu Martina Kukučína v Jasenovej. „Pamätný dom slovenského realistického spisovateľa Martina Kukučína stojí v dedine Jasenová, vzdialenej 5 km od Dolného Kubína. Zachoval sa najmä zásluhou rekonštrukcie v roku 1960, keď bol aj sprístupnený verejnosti.
Dal ho postaviť spisovateľov otec Ján Bencúr v roku 1856, ako o tom svedčí nápis vyrytý do hrady v prednej izbe. Dom s hospodárskymi budovami tvorí uzavretý celok, ktorý svojím vnútorným i vonkajším vzhľadom sprítomňuje prostredie, v ktorom sa narodil a vyrástol známy slovenský prozaik.
Vstupný priestor približuje život a práce v Jasenovej na prelome 19. a 20. storočia. Predná izba a kuchyňa sú zariadené dobovým dedinským nábytkom tak, ako to bolo za spisovateľovho života. V ďalších dvoch miestnostiach je obrazom a slovom priblížený ahasverovský osud, ale najmä tvorba Martina Kukučína. Expozíciu dotvárajú jednotlivé vydania jeho literárnych prác.

V hospodárskej budove a prístrešku pri vchode sú vyinštalované pracovné nástroje a náradie, ktoré boli používané pri poľnohospodárskych prácach a pri zabezpečení chodu domácnosti.
V tesnom susedstve areálu, v blízkom parku, je socha Martina Kukučína v nadživotnej veľkosti od akad. sochára Jána Kulicha.“
(https://www.oravskemuzeum.sk/index.php/oravske-muzeum/). Táto exkurzia sa všetkým páčila a s nádychom nostalgie minulosti sme sa rozhodli ďalej kráčať v šľapajach našich velikánov a našim spolužiakom venovať či už poviedky, rozprávky, povesti, ktorých tvorba je súčasťou nášho projektu, ale aj nezabudnuteľné nárečové slová a iné poznatky.

 

A keďže poznatkov nie je nikdy dosť, opäť po krátkom čase 28.novembra 2013 sme sa rozhodli načerpať ďalšie vedomosti a to v samom srdci našich dejín, v meste, ktoré zohralo nezastupiteľnú úlohu v historickom zápase o budúcnosť Slovenska, v Turčianskom svätom Martine. Naše kroky nás zaviedli priamo do kultúrneho diania národa – Matice slovenskej. Tentoraz si v zasadacej sieni mohli vyskúšať miesta, kde sedávali naši velikáni, ale aj dnes naši predstavitelia Matice slovenskej a započúvať sa do jej zápasov o uchránenie jazyka, národnosti až po dosiahnutie svojbytnosti  našej vlasti, od jej založenia v roku 1863 až po súčasnosť, žiaci z 8.A a 9.C. Tiež nám nedalo neurobiť si prehliadku nášho Národného cintorína, kde sú pochovaní mnohí velikáni - Osobnosti nášho regiónu.

 

Tieto exkurzie nám všetkým priniesli veľa poznatkov. Naučili nás, že aj v rámci Európskej únie, máme byť právo hrdí na našu milovanú vlasť, naše Slovensko, ktoré čo sa týka ekonomiky nie je na špičke hospodárskeho rastu, ale čo sa týka bohatstva histórie, kultúry a velikánov osobností, právom ho môžeme radiť na najvyššie pozície.

Mgr. Andrea Šprláková