DEŇ ZEME

22. 4. - Deň Zeme

 

Ľudia už poškodili alebo zničili asi tretinu prírodného bohatstva Zeme – život v divočine, lesy, moria a rieky. Najvážnejší dosah má však ľudská činnosť na zmenu podnebia. Veľká väčšina vedcov  sa zhoduje v tom, že Zem sa otepľuje a sú presvedčení, že vplyvom ľudskej činnosti stúpa teplota rýchlejšie ako by sa to dialo prirodzeným spôsobom.

Klimatické zmeny sú najvážnejšou hrozbou, akej naša planéta musí čeliť. Plocha morského ľadu v Arktíde sa scvrkla o viac ako milión kilometrov štvorcových, ľadovce po celej zemeguli sa roztápajú a hladina morí stúpa, čo zvyšuje pravdepodobnosť záplav a iných katastrof.

Prečo je potrebné si pripomínať Deň Zeme?

Deň Zeme si pripomíname aj preto, aby sme si aspoň raz do roka  pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom  Zeme poskytované, aby sme si čoraz viac uvedomovali, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká.          

Práve 22.apríla v roku 1970, keď vedci, hlavne ekológovia v USA ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu

Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.